Villanyszerelés lakásfelújításkor sokszor nem történik meg az elavult elektromos hálózat cseréje, sőt, gyakran még az ellenőrzése sem. A falakat burkolják, festik, az esztétikum mögött pedig az otthon biztonsága háttérbe szorul. Régi lakások esetén a felújításnak célszerű kiterjedni a villanyvezetékek állapotának felmérésére és ha szükséges, a cseréjére is.
Villanyszerelés Budapest és Dunaharaszti környékén.
Miután eldöntöttük, hogy hova szeretnénk a villanykapcsolókat, konnektorokat tenni, a villanyszerelési munkálatokat kizárólag szakember végezze. Még a lakás kifestése előtt hívjuk ki a villanyszerelőt, hogy ne a szép, új falakat keljen kivésni. A szakember a régi alumínium helyett javasolni fogja a réz vezetékek beillesztését és a megszakítók cseréjét is, hiszen ma már csak ezek nevezhetők korszerűnek energiafelhasználás és biztonság szempontjából. A várhatóan magas költségek ellenére se tiltakozzunk, az alumínium vezetékek ugyanis nem bírják el azt a terhelést, amit napjaink megnövekedett villamosenergia igénye maga után von.
A elektromos hálózat cseréjével nemcsak a régi rendszert újíthatjuk fel, de sok új lehetőség is kinyílik előttünk, melyeket megvalósítani szintén a szakember segíthet.
Amikor a lakás átépítésekor sor kerül a villanyvezetékek áthelyezésére, a kapcsolók kiválasztásáról is gondoskodnunk kell. A leggyakoribb típus a lapos kapcsoló, ami otthoni használatra tökéletesen alkalmas. Az egypólusú kapcsolók ideálisak lépcsők megvilágításához, mivel segítségünkkel egy fényforrást két kapcsolóról – a földszintről és az emeletről – is üzemeltethetünk. Míg régebben szinte kizárólag fehér műanyag kapcsolókat lehetett vásárolni, addig ma már számtalan különböző kivitel közül választhatunk. Így a villanykapcsoló nem egy kényszerű elem, hanem akár esztétikus kiegészítő is lehet. Az egyszerű kapcsolóknál a fényerősség nem szabályozható, hanem mindig ugyanolyan intenzitású. Léteznek azonban szabályozós villanykapcsolók, melyek egy gomb segítségével félhomályt vagy éles fényt is biztosíthatunk. Vendégszobákba kifejezetten ajánlott a világító villanykapcsoló, amelyet éjszaka, sötétben is megtalálunk a falon. A villanykapcsolók bármely típusát lehet a falon kívülre és a falba süllyesztve is felszerelni. A biztonsági előírás szerint a zuhanyzótól és a kádtól elérhető távolságban nem lehet a falon villanykapcsoló.
Ha valaki régi épületbe költözik, akkor a legjobban akkor jár el, ha a felújítást azzal kezdi, hogy áthúzatja az elektromos vezetékeket. Természetesen itt elengedhetetlen a szakember segítsége, hiszen a villanyóra rákötést, illetve a vezetékrendszer átadását csak és kizárólag minősített villanyszerelő végezheti. Érdemes alaposan utánajárnunk, hogy milyen a hálózat terhelhetősége és igény esetén azt megnöveltetni. Például, ha eddig a villamos rendszer 10 amperes biztosítékokkal volt ellátva, és a vezetékrendszer erre a terhelésre volt méretezve, akkor nem cserélhetjük át a biztosítékokat 20 vagy nagyobb amperesekre, hiszen a megnövekedett terhelést a vezetékek nem bírnák el. Ebben az esetben szokott előfordulni, hogy „kiégnek” a vezetékek a falból. A régi épületek áramellátása abban is veszélyforrás lehet, hogy nem idomulnak a legújabb biztonsági szabályozásokhoz, hiszen a maguk idejében még nem volt kötelező jellegű, vagy nemes egyszerűséggel nem léteztek ezek a berendezések. A legjobban akkor járunk, ha egy villamos szakemberrel megnézetjük a hálózatot, és tőle kérünk egy pontos javaslatot, hogy épületünk áramellátása jó és biztonságos legyen.